Vyměňte stará okna za nová

Kvě 15, 2015 Bydlení, Okna

Doba, kdy ve vašich domácnostech při větším větru vlály záclony, byl cítit průvan a topení nestačilo místnosti vytápět už je dávno minulostí.

Jednou z možností, jak snížit výdaje za vytápění a jak zamezit těmto problémům, je výměna starých oken za nová. To se dnes týká i oken, která byla vyměněna krátce před rokem 1990. Nároky na tepelnou izolaci se neustále zvyšují a díky novým poznatkům a materiálům, jsou nová okna mnohem kvalitnější.

 

Rozlišujeme několik základních druhů oken:

  • Plastová okna
  • Dřevěná okna
  • Hliníková okna
  • Internorm okna

 

Že této problematice nerozumíte? Nevadí! Poradíme vám, jak vybrat okna, aby vaše požadavky odpovídaly technickým vlastnostem jednotlivých typů oken.

 

Plastová okna

Rámy oken jsou vyrobeny z plastu. Jsou pružné, tvrdé a tepelně odolné. Kromě plastu obsahují látky zlepšující odolnost proti stárnutí. Plastová okna vynikají barevnou stálostí, dobrou tepelnou a zvukovou izolací. Nepotřebují téměř žádnou údržbu. Jsou téměř nezničitelné. Plast je ze všech materiálů, které se na okna používají, nejlevnější. Proto jsou plastová okna vhodná pro širokou veřejnost.

Plastová okna jsou nejlepší variantou pro panelové domy. Zde je rozhodující, zda okna mají mělké, nebo hluboké ostění a podle toho se vyberou a nainstalují ta správná, která respektují změny tepelně technické normy ČSN 730450, či 730 5040-2.

Plastová okna jsou vhodná i pro nově postavené rodinné domy. Vícekomorové rámy, v současnosti 3-6komorové, s hodnotou koeficientu tepelného prostupu Uf=1,2 W/m2K. Komory rámu jsou vyplněny plynem, např. argonem nebo jiným plynem, což zaručuje lepší tepelnou izolaci, než samotný vzduch. Čím je tloušťka mezi skly a vzduchové mezery větší, tím je lepší izolace.

Plastová okna

 

Dřevěná okna

Tato okna mají rámy  ze dřeva, čili z obnovitelného materiálu, který nezatěžuje naše životní prostředí. Nejčastěji jsou rámy vyráběny z tzv. europrofilů. Od tohoto názvu se pak říká dřevěným oknům Eurookna. Hranoly jsou lepené minimálně ze tří a více dřevěných lamel. Zde je rozhodující tloušťka rámu, která má být u měkkého dřeva alespoň 78 mm a u tvrdého pak 86 mm. Součinitel prostupu tepla musí být stejný jako u plastových oken. Výhoda dřeva spočívá v jeho opracovatelnosti. Proto se dřevěná okna krásně vyjímají na budovách z minulých století. Podle způsobu zpracování je ještě dělíme na okna špaletová a okna kastlová. Výběr druhu okna závisí na tloušťce zdi dané budovy.  Kastlová okna se používají pro modernější budovy, kde je šířka zdi menší. Dřevěná okna splňují požadavky na kvalitní tepelnou a zvukovou izolaci, přičemž vhodně dotváří exteriéry historických budov, ale samozřejmě i moderních rodinných domů. Záleží jen na vás, která okna si do svého bydlení vyberete.

 

Hliníková okna

Hliníkové rámy oken jsou lehké, přesto velmi pevné. Neprohýbají se. Mohou se použít kamkoli a to i na velké plochy, aniž by bylo třeba použít příčky, či vyztužení. Hliníkové rámy mají dlouhou, téměř dvojnásobnou životnost, než mají okna plastová, či dřevěná. Jsou téměř bezúdržbová. Stačí je jen umýt. Zvlášť dobře se vyjímají na moderních budovách. Součinitel prostupu tepla musí splňovat nejvyšší požadavky. Jediná nevýhoda spočívá ve vyšší pořizovací ceně.

 

Internorm okna

Za Internorm okna jsou považovaná kombinovaná okna. Nejčastěji to bývá kombinace plastu a hliníku, tzv. plast-hliníková okna nebo pak dřeva a hliníku. Tato okna jsou známa pod pojmem dřevo-hliníková okna. Plastové, či dřevěné rámy jsou opatřeny hliníkovou vrstvou, která prodlužuje jejich životnost, zkvalitňuje tepelně a zvukově izolační vlastnosti, snižuje potřebu údržby. Tato okna jsou ve vyšší cenové relaci, ale svou kvalitou a dlouhou životností se rozhodně vyplatí.

Věříme, že správně zvolíte okna pro nízkoenergetický dům, nebo okna pro pasivní dům, ve kterém žijete, a že vám budou sloužit k vaší plné spokojenosti.