Kuchyně na míru

Čvc 27, 2015 Bydlení, Kuchyně

Kuchyně na míru ve třech variantách S, M a XL, uvádí na trh Indeco.

Kuchyně S se hodí do atypických malých bytů s nedostatkem místa. Hlavní předností je možnost uzavřít pracovní prostor. Základní vybavení obsahuje ledničku, myčku, mikrovlnnou troubu, varnou desku a nad ní digestoř. Pracovní prostor lze zvětšit výsuvnou deskou, která slouží především jako jídelní stůl.

Kuchyně S         Kuchyně S

Kuchyně M vychází z potřeb majitelů bytů střední velikosti a je určena pro milovníky živých barev a pro ty, kteří ocení širokou možnost kombinací jednotlivých modulů

 

Kuchyně M         Kuchyně M

Kuchyně XL zohledňuje nároky neomezených bytových prostor i možností klienta. Kuchyně podle současných moderních trendů nabízí vzdušné řešení a oddělený prostor pro různé pracovní činnosti včetně barového pultu. Samozřejmostí je vybavení kvalitními spotřebiči firem Siemens a AEG.

Kuchyně XL         Kuchyně XL

 

Zóny na kuchyňské lince

Základem správné ergonomie kuchyně je zónové plánování. Kuchyňská sestava se dělí na 5 částí zón – začínáme vlevo a postupujeme doprava.

 • zóna je úplně vlevo a zařadíme sem potravinovou skříň s výsuvy, součástí této zóny je i lednička s mrazničkou.
 • zóna je zóna ukládání kuchyňského nádobí , které je uložené ve spodních i horních skříňkách
 • zóna – mytí zahrnuje myčku na nádobí a dřez , pod kterým umístíme odpadkový koš a čistící prostředky
 • zóna přípravná – je mezi zónou mytí a vaření. Jsou zde uloženy pomůcky,které nejčastěji potřebujeme. Tato plocha by měla mít nejméně 90 cm .
 • zóna vaření – zde je umístěn sporák, pečící trouba a předměty potřebné k vaření – hrnce,pánve apod.

Tento model platí v případě,že jsme praváci, pro leváky platí obrácené uspořádání. Pokud nedodržíme toto uspořádání budeme mít vaření tzv. „ přes ruku “ .

Rady:

 • Výška pracovní desky v kuchyni musí být přizpůsobena výšce naší postavy
 • Nejdůležitější zónou je právě pracovní plocha mezi sporákem a dřezem
 • Ze spodní skříňky pohodlně vyndáme předměty díky zásuvkám s plnými výsuvy.
 • Nejčastěji používané předměty umístíme v horní zásuvce spodní skříňky a spodní polici horní
 • skříňky
 • Mikrovlnou troubu zabudujeme přibližně ve výši očí

 

Kuchyně budoucnosti

Na první pohled se kuchyně za několik let nebude moc lišit od té současné, bude ovšem mnohem úspornější, trend směřuje k takzvaným zeleným kuchyním. Projekt kuchyně budoucnosti pod názvem Greenkitchen poprvé v Evropě představila společnost Whirlpool.

Jde o důmyslnou koncepci ekologické kuchyně, která vychází z koloběhu přírody a funguje na principu ekosystému. Díky integrovaným spotřebičům optimalizuje spotřebu energií a vody. Na první pohled se velmi podobá normální kuchyni, liší se však právě ve spotřebách energie . Přeměnou uspoří až šedesát procent vody a tepla vytvořeného spotřebiči. Tato energie pak může sloužit k napájení jiných spotřebičů nebo funkcí v ekologické kuchyni.

Greenkitchen například umožní využít teplo vyvíjené chladničkou k výrobě horké vody pro myčku nádobí. Studenou vodu, řádně upravenou a vyčištěnou, lze využít k dalšímu použití. Nová zásuvková chladnička zabraňuje unikání studeného vzduchu a uspoří tak až padesát procent energie potřebné k obnovení správné teploty při každém otevření chladničky.

 

Greenkitchen                 Greenkitchen

Součástí Greenkitchen je i nová varná deska Freestyle. Její varná plocha se přizpůsobí tak, že se zahřeje pouze požadovaná plocha podle typu vybraného hrnce a jeho umístění. Tím se opět optimalizuje spotřeba energie. Kuchyně budoucnosti nabízí i filtrovanou vodu přímo ze zásobníku na vodu, instalovaného na stěně kuchyně. Tím se výrazně sníží množství odpadu z použitých plastových lahví. Nový sporák H2O zase zaručí dokonalé výsledky při vaření s minimální spotřebou vody. Izolovaná konstrukce zaručuje, že se teplo nebude zbytečně ztrácet a funkce tlakového vaření sníží dobu přípravy jídla. Recyklaci vody v takové kuchyni zajišťuje moderní filtrační jednotka umístěná pod dřezem, která odděluje čistou vodu a odvádí ji do speciální nádrže, odkud může být po antibakteriální úpravě znovu použita. Zbytkové teplo z kompresoru chladničky je využíváno pro ohřev vody v nádrži, čímž dochází k úspoře energie . Na projektu ekologické kuchyně pracuje tým vývojářů a designérů společnosti Whirlpool a do praxe by mohla být uvedena již během několika let.