Klasické, posuvné, výklopné, dřevěné, či ze skla?

Pro 01, 2015 Bydlení, Dveře

Klasické, posuvné, výklopné, dřevěné, či ze skla? To všechno jsou dveře, důležitá, často opomíjená součást našich domovů. A i ony mají své trendy.

I když to tak na první pohled nevypadá, jsou dveře jednou z nejdůležitějších součástí každého obydlí. Nejenom, že oddělují toto obydlí od jeho okolí (ano, jsou to dveře a nikoli zdi, co pro nás psychicky vymezuje „venku“ od „uvnitř“, ale tvoří také vnitřní předěl mezi jednotlivými částmi obydlí.

Dveře stejně jako mnoho jiných prvků interiérů i exteriérů podléhají určitým trendům. Do přibližně 80. let minulého století se v naprosté většině tuzemských obydlí používaly klasické dřevěné většinou jednokřídlé dveře běžné konstrukce. Zejména v malých bytech a domech se ale ukázalo, že toto řešení není právě ideální – dveře totiž v otevřeném stavu zabíraly část plochy, která by se mohla využít jinak, nehledě na to, že představovaly zbytnou hmotu.

Svobodnější doba znamenala poněkud svobodnější přístup k problematice dveří i v domácnostech – přišel „harmonikový“ trend. Skládací dveře, které se v Česku i vyráběly, ale především dovážely z okolních zemí byly v mnoha ohledech praktičtější, než tradiční dveře. V otevřeném (tedy složeném) stavu zabírají méně místa, na rozdíl od tradičních dveří (a to je důležité) nemají pouze stav „otevřeno“ a „zavřeno“, ale jsou stabilní i ve stavech mezi tím. V současnosti ale tyto dveře najdeme poměrně vzácně, především pro jejich málo trvanlivou konstrukci, potíže plynoucí z jejich uchycení většinou do horního kolejového pojezdu i z dalších obtíží, které jejich používání přináší.

Co ale najdeme, zvláště v novostavbách, jsou dveře posuvné pevné. Můžete se o nich dočíst již v našem  účlánku Dveře. Zachovávají si většinu výhod skládacích dveří, ale přinášejí větší pevnost, stabilitu, spolehlivost a také variabilitu zvláště, když zvolíme variantu složenou z více křídel. Vice než kdekoli jinde se tyto dveře osvědčily v prosklené variantě u vstupů na terasy, nebo jiné sezónně užívané části domovů.

Dveře skládací

Pevné posuvné dveře jsou velmi zajímavým zpestřením interiéru. Problémem ale je, že za prostorem, do kterého se vysunují musí být dostatečné místo ve kterém jsou umístěny v otevřeném stavu. Ne ve všech interiérech je možné takové místo zajistit. A tak se někdy používají různé kombinované a netradiční přístupy (třeba teleskopické dveře, nebo pokročilejší varianty harmonikových skládaček). Toto jsou ale řešení, která jsou vhodná nejvíce pro lidi, kteří se nebojí nekonformních dveří, nebojí se experimentovat a nejsou příliš konzervativně založení.

Posuvné dveře   Posuvné dveře

Ale i klasické jednokřídlé dveře zažívají pozvolnou evoluci. I když většinu z nich tvoří tradiční dřevěné (nebo spíše lepenkové a do podoby dřeva upravené, zejména kvůli nízké ceně a hmotnosti) dveře, můžeme se setkat i u interiérů s netradičními přístupy. Mezi takové se doposud rozhodně řadí použití umělých hmot. Plastové dveře jsou poměrně časté v úloze dveří vchodových, namnoze bývají instalovány společně s plastovými okny, v úloze vnitřních dveří rozhodně častými nejsou. Přitom i zde mohou posloužit velice dobře a to nejenom z funkčního, ale překvapivě i estetického hlediska, pochopitelně jsou-li dostatečně kvalitně povrchově upraveny.

Svým způsobem renesanci, byť s použitím moderních materiálů, zažívají dveře se skleněnými, respektive průhlednými a průsvitnými výplněmi. Dříve byly nejprve atraktivním, posléze vágním a nakonec i nebezpečným (riziko poškození, nebo vypadnutí výplně) doplňkem interiérových dveří, v současnosti se vracejí v bezpečné a spolehlivé – a dlužno dodat, že také mnohem atraktivnější podobě.

Dveře skládací  Dveře skládací

Dveře jako prostorový předěl mohou mít jinou barvu i styl než zbytek interiéru, aniž by to působilo nepatřičně či dokonce rušivě. Někteří lidé této skutečnosti využívají a své dveře koncipují jako svého druhu umělecká díla. Stojí za úvahu, zda toto není cesta i pro vás, protože to může být jak vzhledné, tak i funkční.

Mnoho z náš bere dveře při koncipování interiéru jako něco vedlejšího. To je ale špatně. Naopak, měli bychom je brát jako příležitost a výzvu, například jak udělat něco jinak. Dveře jsou důležitou součástí našich domovů, a také poměrně velmi důležitou vizitkou, kterou ukazujeme svým hostům. Chovejme se proto k nim a snažme se v nich vidět nejenom užitnou věc, ale také něco, čím bychom se měli chlubit, neboť nás to svým způsobem reprezentuje.

Vchodové dveře