Japonské Jelínkovy azalky z Letohradu do každé zahrady

Bře 28, 2016 Bydlení, Zahrada

Na žádné zahradě by neměly chybět japonské azalky. Jsou to keře z čeledi stejné jako Rhododendrony. Pro svou velikost jsou oblíbené do výsadeb mezi trvalky, do záhonů k budovám, do skalek a vřesovišť, i jako předsadba před vyšší keře.  Omezenou dobu se dají pěstovat ve velkých nádobách.

vltavaVltava – růžová, velikost do 0,75 m
Skupina japonských azalek jsou keříky převážně menšího vzrůstu od 0,3 do 1 m. Listy mají polostálezelené. Kvetou od poloviny května mnoha pastelovými barvami od bílé až po tmavě fialovou. V době kvetení skoro nejsou vidět listy, proto japonské azalky vypadají jako barevné bochánky, které prosvětlují zahradu.  I v době kdy nekvetou, jsou japonské azalky zajímavé nejen habitem, ale především velmi pěkným olistěním. Mají drobné, pevné, většinou tmavě zelené, lesklé lístky, hezké i v zimě.

sazava (1)Sázava – růžovofialová, s drobnými kvítky, velikost do 0,6 m
Na dnešním sortimentu japonských azalek se nemalou měrou podepsali i čeští šlechtitelé. Průkopníkem šlechtění těchto krásných rostlin v Česku byl pan Jelínek již kolem roku 1940. Díky jeho práci se mohou Češi chlubit celou skupinou těchto azalek nazývanou Jelínkovy azalky. Vyznačují se pomalým a nízkým vzrůstem. Velmi bohatě kvetou.  Poznáte je podle názvů, jsou pojmenovány převážně po českých řekách (Vltava, Labe, Orlice…).
I když se vývoj ve šlechtění japonských azalek nezastavil a od dob pana Jelínka vzniklo mnoho dalších odrůd, jsou jeho „děti“ stále velmi krásné a stojí za připomenutí.

Labe1Labe – růžová, velikost do 0,6 m
Zahradnictví Letohrad se zabývá pěstováním japonských azalek, kanadských borůvek, opadavých azalek, květin a zeleniny.

orliceOrlice – fialová, velikost do 0,5 m