Vany

Čvn 01, 2015 Bydlení, Koupelny

Otázku, zda mít v koupelně vanu či sprchu, řeší nejedna rodina. Obě varianty mají své přednosti, ale pokud chceme zažít pocit dokonalé relaxace a prohřátí těla,určitě se rozhodneme pro vanu.

Potěšeny budou i naše děti, které si dovádění ve voňavé pěně dokonale užijí. Nezáleží ani tak na velikosti, ale spíše na ergonomicky propracovaném tvaru včetně vnitřního členění.

vana

 

Před nákupem si ujasníme své požadavky:

 • jaký prostor máme pro instalaci vany
 • kolik osob bude vanu používat
 • jaké jsou naše zvyklosti, zda dáváme přednost praktičnosti před nápaditým designem, potřebujeme vanu menších rozměrů nebo bezpečnou pro děti a starší osoby.
 • při výběru v obchodu nebo koupelnovém studiu se rozhodně nebojíme vanu vyzkoušet a vlézt si do ní.
 • informujeme se i o možnostech další možné úpravy za příplatek – různé protiskluzné a antibakteriální úpravy, použití doplňků jako jsou podhlavníky a madla. Většina výrobců také dodává k vanám různé typy vanových zástěn, jejich použití v koupelně jistě velmi oceníte.
 • zajímat nás bude i kvalita a životnost zvoleného materiálu a náročnost údržby. Výběru vany věnujeme dostatek času, abychom zjistili, zda opravdu splňuje naše požadavky.

 

koupelna los kachlos Vana retro

Nejčastěji používanými materiály jsou akrylát, litina a smaltovaná ocel .

Jen málokterý obor lidské činnosti zaznamenal v posledních dvou desetiletích takový rozmach, jako výroba sanitární techniky, zejména pak výroba akrylátových van a sprchových koutů. Akrylátové výrobky se začaly na našem trhu objevovat počátkem 90.let minulého století , kdy byly založeny i první české firmy. Mezi první patří u nás firma RAVAK , která se kvalitou a provedením svých výrobků prosadila i na evropské trhy. Akrylátová vana ROSA se stala nejprodávanější u nás i v Evropě a získala řadu ocenění. Další česká firma , jejíž výrobky jsou rovněž velmi žádány, je firma POLYSAN , která jako jedna z prvních začala na přání zákazníků osazovat vany hydromasážními systémy a tyto výrobky si získaly oblibu i na evropském trhu. Rovněž česká firma TEIKO patří mezi úspěšné výrobce, jejichž výrobky jsou žádány na domácím i zahraničním trhu.

Akrylátové vany

Akrylátové vany jsou vany vyráběné špičkovými technologiemi z kvalitních umělých materiálů. Kvalitní vany jsou vyrobeny ze 100% akrylátu ( kde tloušťka použitého materiálu je minimálně 4,5 mm ) s antibakteriálním povrchem . Takové vany jsou stabilní a pevné a je zde zaručena dlouhá životnost. Po celou dobu udržují stále stejný vzhled bez změny barvy. Pokud by došlo k poškození vany, není problém materiál zabrousit a vana vypadá jako dříve. Akrylát je velmi dobře tvarovatelný, což umožňuje výrobcům nabízet nepřeberné množství originálních tvarů, velikostí a designů. Akrylátovou vanu je možno za příplatek pořídit v jakémkoli barevném odstínu. Další výhodou je montážní variabilita, která umožňuje tyto vany montovat nezávisle na práci obkladačů, akrylátové vany nemusíte vždy obezdívat a obkládat. Stačí použít příslušné akrylátové panely a montážní lišty. Akrylát navíc umožňuje díky svým vlastnostem snadnou instalaci madel,podhlavníků a dalšího příslušenství. Akrylátové vany mají výrazně lepší tepelně-izolační vlastnosti a zajišťují lepší požitek z teplé koupele,mají také velmi příjemný hladký a lesklý povrch, což značně ulehčuje jejich mytí a běžnou údržbu. Vana z tohoto materiálu se snadno udržuje v čistotě a je odolná běžným čistícím prostředkům. Stejně jako u smaltované oceli se ale raději vyhněte čistícím pískům.
Při výběru vany bychom Vás rádi upozornili na levné náhražky, které jsou označeny také jako akrylátové. Tyto vany jsou vyrobeny z  ABS desky, která je pokryta vrstvou akrylátu menší než 1 mm. Vany vyrobené z takového materiálu dlouho nevydrží, jsou nestabilní a rády praskají .

Smaltovaná litina

Litina byla jedním z prvních materiálů používaných k výrobě van. Přestože jsou dnes díky novým technologiím k dispozici i další materiály, zachovává si litina své stálé místo u některých výrobců . Důvodem jsou její výjimečně dobré tepelně-izolační vlastnosti – voda po napuštění zůstává velmi dlouho teplá. Litinová vana je velmi pevná, tvarově stálá a má dlouhou životnost. Nevýhodou je poměrně velká hmotnost, která může komplikovat převoz i instalaci vany a také omezené množství výběru tvarů, které lze z litiny vyrábět. Na trhu lze zakoupit i litinové vany s protiskluznou úpravu Antislip. Tato speciální úprava je buď přímo vybroušena do smaltu a nehrozí tak mechanické poškození povrchu a nebo je aplikována formou lepených antislipových úprav.

Smaltovaná ocel

Nahrazení litiny smaltovanou ocelí umožnilo snížit hmotnost vyráběných van a rozšířit nabídku jejich tvarů. U tohoto materiálu je velmi důležitá tloušťka – obvykle jsou vany vyráběny s tloušťkou 2 mm, ale na našem trhu lze zakoupit také luxusní vany až z 3,5 mm silné oceli (vany značky Kaldewei) – tyto vany jsou velmi pevné a výjimečně odolné proti poškrábání. Aby si Vaše vana zachovala svůj dokonalý lesk, používejte tekuté čistící prostředky a hrubé písky raději vynechte.

QUARYL

Představuje průlom v oblasti koupelového designu. Jedná se o unikátní konstrukční sanitární materiál vyvinutý firmou Villeroy & Boch, umožňující kvalitativně vyšší standardy v oblasti uživatelského komfortu vybavení koupelen a sanitárních prostor. Jeho vynikající vlastnosti nebyly od roku 2001, kdy byl poprvé představen, dosud ničím překonány. Díky technologii lití , kterou se QUARYL zpracovává, je ideálně předurčen pro dříve nemyslitelná designová řešení, která aplikace klasického akrylátu neumožňovaly. Přesné úhly a hrany, hladké tvary, zaoblení a přechody, se díky technologii QUARYL staly skutečností. Výrobky z QUARYLU mají stejnou tloušťku stěny ve všech místech a jsou samonosné . Odpadá nutnost vnější sklolaminátové výztuže i podpůrné desky pod dnem vany jako u běžných akrylátových výrobků . Kombinuje v sobě vynikající vlastnosti akrylu a tvrdost a odolnost minerálního křemene ,odolný vůči odření,dlouhodobě lesklý a zároveň protiskluzný. 

 

Praktické rady:

 • velikost vany má odpovídat našim skutečným potřebám,u nadměrně velké vany dochází k  plýtvání vodou a následně i ke zvýšení poplatků za odběr vody.
 • při nákupu vany ji bez obav vyzkoušíme , položíme se do ní, zjistíme, jestli se pohodlně vstupuje a zda nám vyhovuje tvar i členění. Dobře ergonomicky členěná vana má ve vnitřní části i oporu pro nohy. Cítíme se v ní bezpečně a pohodlně.
 • při výběru vany bereme v úvahu, zda bude průchodná skrze dveřní zárubně. Volně stojící vany vyžadují dostatek prostoru, hůře se z nich vystupuje a úklid podlahy vyžaduje více času
 • v případě nákupu akrylátové vany sledujeme sílu materiálu. Kvalitní materiál má tloušťku 4-5 mm.
 • vyhneme se cenově lákavým vanám , zpravidla bývají vyrobeny z nekvalitního materiálu, jsou nestabilní a mohou i praskat.
 • provedení keramického obkladu asymetrické vany je náročnější a proto pečlivě sledujeme prováděné obkladačské práce
 • nejčastěji používaný je akrylát. Díky své poddajnosti při výrobě nabízí rozmanité tvary a je oblíben i návrháři i zákazníky. Akrylát je na omak teplý a příjemný , prázdná vana nestudí, je stálobarevný, lze ho snadno navrtávat a dodatečně instalovat madla a podhlavníky.
 • akrylátové vany čistíme běžným saponátovým přípravkem, vyhneme se čistícím pastám a pískům
 • používáme-li vanu ke koupání čtyřnohých zvířat, tlapky mohou povrch nenávratně poškodit.
 • Microban – speciální antibakteriální technologie, která je již v průběhu výroby aplikována do akrylátu. Při kontaktu s bakteriemi Microban narušuje stěny buněk a tím jim znemožňuje dále růst a rozmnožovat se. Úprava je odolná, zdraví neškodná. Lze jí pořídit za příplatek . Vhodná pro velké rodiny s náročnějším provozem.
 • JIKA Perla Glass – je speciální úprava na skleněné zástěny u van. Díky ní se voda sbalí do kapiček, které s sebou odvádí mastnotu i vodní kámen. Na povrchu zástěny se tak netvoří mapy