Toalety

Lis 14, 2015 Bydlení, Koupelny

Klozet

Klozet má své specifické vlastnosti. Je poměrně náročný na údržbu. Jeho technické provedení i použitý materiál výrazně ovlivňují to, jak bude zajištěna čistota tohoto zařízení. V úvahu je nutné brát i komfortnost , styl a design toalety. Design je velmi důležitý zvláště je-li klozet součástí koupelny, kdy by vybraný typ měl harmonovat s ostatním vybavením koupelny.

Přes nejrůznější designové provedení nebo barevná řešení mají toalety jedno společné. Klozet může být buď stojací nebo závěsný. Při výběru zvažujeme praktické i estetické hledisko.

Stojací WCZávěsné WC

 

Finanční stránka je ovlivněna výběrem materiálu a variantou vybraného výrobku a přídavného zařízení . Většinou se rozhodujeme jen podle toho, zda jde o klozet kombinační se splachovací nádržkou v klasickém provedení nebo o klozet závěsný se zabudovanou nádržkou v konstrukci stěny.

Současné trendy jednoznačně preferují použití klozetu závěsného, na trhu je široký výběr tvarů v různém stylu provedení. K hlavním přednostem patří možnost instalovat klozet do větší výšky, tj. do výšky odpovídající potřebám konkrétního uživatele. Pro osoby o výšce 180 cm a více se doporučuje z  hlediska snadného vstávání zavěsit klozet do výšky 42-43 cm. Pro tělesně postižené nebo starší osoby je pak vhodné zavěsit zařízení do výšky 48 cm tak, aby sedací plocha včetně sedátka byla 50 cm nad podlahou. Klozetové mísy se zavěšují na instalační modul, který se zazdívá do zdi , je možné i jeho umístění do sádrokartonové příčky. Provoz tohoto typu je pak tišší, nádržka zabudovaná ve zdi tlumí hluk.

Nespornou výhodou závěsného klozetu je snadná údržba a úklid . Pod závěsnou mísou lze snadno vytřít a odpadá i úklid problematického prostoru okolo nohy stojacího klozetu.

U klozetu stacionárního i závěsného pak sledujeme i to, zda má hluboké nebo ploché splachování. Běžnější je splachování hluboké, kdy odpad padá přímo do zavodněné části mísy a mísa se pak lépe udržuje v čistotě. Ploché splachování je pak méně častější variantou použití.

To jak se bude toaleta uklízet do značné míry ovlivní tvar mísy a typ vodních výpustí po jejím obvodu. Když je mísa špatně tvarovaná, nedojde k rovnoměrnému oplachu , na kritických místech se usazuje nečistota a z toalety se může šířit zápach. U kvalitních výrobků je zajištěn rovnoměrný oplach a navíc mísa je opatřena ochrannou glazurou, která je hladká a brání usazování nečistot.

 

Sedátko

Velmi důležitý je i výběr sedátka, které je zatíženo vysokou koncentrací bakterií. Mělo by být hygienické a také by se na něm mělo dobře sedět. V současné době je dostupné sedátko s aktivní antibakteriální úpravou pro člověka zdravotně nezávadnou.

 

Sedátko      Růžové sedátko     Vyhřívané sedátko

 

Rady a doporučení:

 • Při pořizování toalety musíme dbát na ekologické i ekonomické hledisko. Běžná toaleta spotřebuje na jedno použití 6-8 litrů vody. Nižší spotřeba vody se pozitivně promítá do snížení nákladů na provoz domácnosti.
 • Instalaci závěsného klozetu přizpůsobíme individuálním potřebám. Vstávání a usedání musí být pohodlné .
 • Dobrý tvar mísy poznáme tak, že při splachování voda nestříká do stran. Před nákupem zjistíme funkci jednotlivých výrobků.
 • Na trhu jsou klozety, které likvidují pachy. Senzor je citlivý na tlak a reaguje na tělesnou hmotnost a tím aktivuje zabudovanou technologii odstraňování pachů.
 • Odstranění pachů dostupné všem uživatelům zajistí WC-KLIMA, určené pro všechny typy klozetů. Při použití záchodu proudí vzduch směrem do mísy a dále je odsáván do ventilačního nebo odpadního potrubí. Pronikání zápachu zpět zabraňuje zpětná klapka.
 • Na trhu jsou rovněž klozety, které zaručí pomalé a nehlučné spouštění sedátka (WC s názvem Slowclose) .
 • Praktická jsou i takzvaná rychleupínací sedátka, které lze snadno sejmout a provést úklid.
 • Dostupné jsou i klozety s duraplastovým sedátkem, které je vybaveno speciální antibakteriální úpravou .( Klozety Lyra – výrobce JIKA ) .
 • Prostor v malých koupelnách ušetří instalace klozetu a bidetu v jednom.
 • Funkci bidetu nahradí tzv.sprchovací toalety, po vykonání potřeby se samy aktivují. Do provozu je uvedeno sprchové rameno, které uživatele očistí proudem vody a osuší. Teplotu a tlak vody lze nastavit a regulovat.
 • Při nedostatku prostoru je možno zvolit bidetovou spršku. Připojuje se k umývátku a namontuje se v blízkosti klozetu.
 • Pro instalaci klozetu jsou nutné i splachovací systémy a moduly ( nástěnné splachovací nádržky, podomítkové splachovače, WC aqua splachovače, tlačné ventily )