Kovový a skleněný nábytek

Lis 01, 2015 Bydlení, Nábytek

Existuje celá řada trendů v oblasti nábytku. Jistě si pamatujete na sektorový nábytek 70. a 80. let. Možná vyznáváte někde oblíbený rustikální nábytek a možná je vašim osobním stylem to, co se nachází v titulku tohoto článku – v nábytku, který kombinuje leštěné kovové struktury a skleněné výplně, případně nábytek vyrobený čistě ze skla.

Jen máloco tak rozděluje lidi dle jejich představ o kráse a užitnosti nábytku, jako právě tento styl. Není divu. Zatímco i historizující nábytek, nebo naopak styl odpovídající minulosti ještě ne tak docela nedávné je většinou akceptován i těmi, kteří by si jej domů asi nedali, skleněný a kovo-skleněný nábytek má své skalní příznivce, odpůrce; a velmi málo čehokoli uprostřed. Má to celou řadu důvodů.

 

Kombinace skla a kovu působí na většinu lidí poněkud chladně. To není špatně, právě naopak. Sklo a kov jsou stále brány jako svým způsobem high-tech materiály, jejich použití ve větším měřítku pak spoluvytváří dojem hypermoderního domova – zvláště pokud jsou zcela dominantním prvkem.

 

Sklo a kov

 

Sklo a kov

 

 

Stejně jako chladná je tato kombinace potenciálně nebezpečná. Na některé lidi totiž působí jako stresující faktor. Skutečné riziko je velice nízké, při výběru jednotlivý kusů je ale potřeba dávat pozor na použití dostatečně robustních materiálů, na to, že všechny hrany jsou zaobleny a především že nábytek, který nebývá právě lehký, máme zajištěn proti pádu i proti nežádoucímu posunutí.

Kombinace kovu a skla podporuje image nezávislých osobností. Proto si ji do svého domova často dávají zajímaví, extravagantní a hlavně – úspěšní mladí lidé. Sklo-kovový nábytek podporuje kreativitu a vytváří svým způsobem dojem důležitosti a společenského významu svého majitele. Důležité je vědět, že ne ve smyslu tradičních hodnot, nýbrž moderní dynamiky a aktivity.

 

Skleněná postel

 

Kovo-skleněný nábytek bývá poměrně nenáročný na údržbu a na konzervaci. Nevyžaduje tolik pozornosti jako například dřevo a zvlášť dřevo historické, kov a sklo jsou navíc materiály „čistými“ – ve srovnání s dřevotřískou i s fóliemi, protože takřka nikdy není zdrojem kontaminace potenciálně nebezpečnými látkami. To je důležité, protože se ukazuje, že některé materiály které se používaly zejména v levnějším nábytku mohou časem uvolňovat například lepidla, nebo jiné nežádoucí sloučeniny do svého okolí. V případě leštěných kovů a skla se ničeho podobného skutečně nemusíme obávat.

 

Sklo a kov  Sklo a kov

 

Přesto tento typ nábytku není ani zdaleka pro každého. Zvláště jeho kombinování s jinými styly může být problematické, protože spolu vizuálně nemusí ladit. Kompletní vybavení interiéru nábytkem na bázi skla a kovu a s tím související image může po určité době působit jinak i na majitele takto vytvořeného domova. Přitom nemalé investice do podobného stylu většinou znamenají, že si je většinou pořizujeme na dlouhou dobu.

Sklo-kovový a skleněný nábytek je pro někoho krásný, mnoho dalších lidí si ale nedovede představit, že by právě jím vybavila své obydlí. Ať tak či tak, tou největší výhodou tohoto stylu paradoxně je, že se vůči němu dost dobře nelze postavit neutrálně. To je dobře, chcete-li, aby si vaši hosté z vašeho obydlí odnášeli skutečně nezapomenutelný dojem. A stejně tak, jste-li příznivcem moderních materiálů. Sklo-kovový nábytek není rozhodně pro každého, avšak chcete-li aby váš domov působil tvůrčím, pozitivním a progresivní dojmem, nebojte se investovat právě do něj. Je-li ovšem takový, jako jste vy sami.

 

Sklo a kov