Klimatizace a vaše zdraví

Čvn 19, 2015 Bydlení, Klimatizace

Některý z typů domácí klimatizace patří již k standardům ve vybavení bydlení. Víte ale, že klimatizace může mít nežádoucí vliv na vaše zdraví? Jaký vliv to je, a jak se proti němu bránit?

 

Ještě relativně nedávno byla vlastní domácí klimatizační jednotka v našich zeměpisných šířkách brána jako luxus, který si mohli dopřát pouze ti nejmovitější a který využili spíše sporadicky ve výjimečně parných létech. Pokles cen klimatizací, velký rozvoj přenosných, respektive mobilních klimatizací (k jejich dělení blíže například v našem úvodním článku Klimatizace ) a další faktory, především postupné rozplynutí se image domácí klimatizace jako nedostupné věci vedly k tomu, že vlastnictví některé z domácích klimatizací již není nic neobvyklého. Klimatizace dobyly naše domovy a pomáhají nám v létech, která jsou stále parnější. Skutečně pouze pomáhají?

 

 

Klimatizace

Klimatizace jako problém

Fakt, že klimatizace nemusí pouze pomáhat, ale také škodit je zatím u nás známější v souvislosti s klimatizacemi v automobilech, kde se o něm docela pravidelně hovoří. Příběh o tom, jak si v tropickém vedru přelomu července a srpna snadno a rychle uhnat velice nepříjemné nachlazení je stálicí debat motoristů. Své o něm vědí také lidé, kteří pracují v některých moderních kancelářských budovách. Víte ale, že se vás týká i když používáte domácí klimatizaci? A navíc, že nachlazení není jediný problém, který sebou moderní klimatizace nese?

 

Panel klimatizace  Zamrzlé auto

Naše rada: Ověřte si cenu povinného ručení, nepřeplácejte stávající pojišťovnu! Povinné ručení srovnání

Začněme ale popořádku. Kvalitní (a správně používaná) klimatizační jednotka dokáže snížit teplotu v místnosti oproti venku o mnoho stupňů. Protože klimatizace používáme především k chlazení vnitřních prostor v době, kdy je venku horko, máme přirozenou tendenci nastavit tento rozdíl tím větší, čím vyšší teplota venku je. Důsledkem je to, že v horkém létě můžeme díky výkonné klimatizaci skutečně nachladnout. Problém je, že si to uvědomíme obvykle až v okamžiku, kdy už je pozdě.

Mrkněte na novinku a srovnejte srovnávače, neplaťte vysokou cenu pojištění auta, vypočítanou z původní ceny Vašeho čtyřkolého miláčka.

Lidskému organismu škodí nejenom příliš nízká teplota, ale především velký teplotní rozdíl, který je klimatizace schopna vyvolat. Přechod z horka do chladu je sice méně nepříjemný, než z chladu do horka, ale na lidské zdraví má srovnatelně nežádoucí důsledky. Při použití domácí klimatizace obvykle nemáme možnost vybudovat přechodové zóny, abychom se mohli na venkovní teplotu adaptovat ještě dříve, než opustíme své obydlí a v postupných krocích (velkou předností auta je, že můžeme klimatizaci postupně přestavovat na vyšší teploty s tím, jak se blížíme zamýšlenému cíli cesty). Postupná regulace je potom nehospodárná.

 

Nachlazení  Virus

 

Riziko nachlazení ale není jediným rizikem domácí klimatizace. Klimatizační jednotka se může stát snadno zdrojem znečištění vzduchu. Jedním z jejich úkolů – zvláště u pokročilejších systémů – je regulace vlhkosti, ale přirozeným místem akumulace vlhkosti vzduchu je u jednotka relativně jednoduchá. Kde je vlhkost, je i plíseň, a protože klimatizace jsou založeny na nuceném koloběhu vzduchu, mohou se její spory a toxiny dostat do celého obydlí. Že se něco takového děje si vůbec nemusíme uvědomit, přesto se klimatizace může stát snadno problémem pro alergiky, ale nakonec pro všechny obyvatele. Tento problém platí dvojnásob pokud (tak jako mnoho majitelů klimatizací) zanedbáváme údržbu a výměnu vzduchových filtrů.

 

Plíseň v klimatizaci  Plíseň v klimatizaci

 

Řešení

Výše uvedená rizika domácí klimatizace (která ani zdaleka nepokrývají všechna rizika, která mohou nastat), vás rozhodně neměla odradit od jejího nákupu. Naopak, klimatizace právě pro svou užitečnost a dostupnost je velmi vítaným pomocníkem. Měli bychom si ale uvědomovat potenciální potíže, které jsou s ní spojeny, a podle toho se chovat. V podstatě stačí dodržet několik jednoduchých základních zásad.

 

  • Střídmost nade vše. Teplotní rozdíl uvnitř a venku by neměl být příliš veliký. Pokud je ve stínu dvaatřicet stupňů, má smysl udržovat vnitřní teplotu na osmadvaceti. Méně už může představovat zdravotní problém, i když číselně se nám může zdát, že takto je nám klimatizace vlastně „k ničemu“, není to pravda.
  • Pořízení klimatizační jednotky není jedinou investicí do ní. Pravidelné revize a pravidelná výměna spotřebních částí jsou naprostou nezbytností. Pozor je třeba dávat si na výskyt plísní i dalších alergenů, které mohou být velmi nebezpečné. Pokud máme alergii, a/nebo děti, měli bychom volit jednotku s možností filtrování vzduchu.