Osvětlení kuchyně
Při plánování kuchyně často považujeme osvětlení pouze za estetický doplněk. Na kvalitním osvětlení však závisí možnost plně využívat celý prostor kuchyně. Základem je využití přirozeného světla , proto bude výběr světel záviset i na orientaci místnosti vzhledem ke světovým stranám a důležitý je i počet oken a jejich umístění.
V místnostech orientovaných na sever bude potřeba světel zřejmě větší . Rovněž tak v místnosti orientované na východ bude většinu dne stín a potřeba osvětlení bude větší. Naopak v případě, že jsou okna obrácená k jihu či západu, neexistují žádná omezení. Při výběru světel budeme mít také více možností. Kuchyně je exponovaný prostor, pracuje se zde s vodou a dochází k častým změnám teploty a vlhkosti, proto musí být jednotlivá světla bezpečná.
Osvětlení v kuchyni plní několik různých funkcí. Musí dobře osvětlit pracovní prostor a současně potřebujeme také osvětlení celé místnosti i jídelního stolu, jestliže je v kuchyni umístěn jídelní kout. Slouží-li kuchyně také jako prostor, kde se setkává celá rodina, měli bychom zde mít i osvětlení, které navodí příjemnou atmosféru.
Osvětlení pracovního prostoru
Pracovní prostor vyžaduje kvalitní a dostatečně výkonná světla – jde v podstatě o osvětlení celé pracovní desky včetně dřezu a varného centra. Výška umístění svítidel se řídí výškou pracovní desky. Je-li celá ve stejné linii, pak je i osvětlení v jedné lince, jsou-li ale jednotlivé úseky jinak vysoké, je vhodné tomu přizpůsobit buď výšku umístění svítidla, nebo jeho tvar a výkon. Pracovní plocha musí být osvětlena tak, aby si uživatel kuchyně nestínil vlastním tělem. Světlo by také nemělo svítit přímo do obličeje, vhodné bývá osvětlení rohové, kdy zdroj světla připevníme pod horní skříňku. Světlo pak pracovní desku osvětluje šikmo. Ideální je světlo zasazené do dna horních skříněk, které pak neoslňuje a současně svítí kolmo na pracovní plochu. Velmi časté je také osvětlení celých horních skříněk. Méně obvyklé avšak možná praktičtější je osvětlení skříněk spodních. Pokud upřednostňujete kreativní řešení osvětlení, můžete vybírat mezi designovým osvětlením.
Typy svítidel do kuchyně
Z hlediska typů svítidel máme na výběr světla bodová, kompaktní zářivky, ale i halogenová a nástěnná světla. Přednost dáváme zdrojům úsporným, tedy především zářivkám. Stále častěji jsou však využívána LED svítidla. Velmi efektní a přirozená jsou bodová světla, která se montují nejčastěji do dna horních skříněk nebo jsou případně připevněná na zdi a je možné je dle potřeby různě směrovat. Praktická jsou také světla ve tvaru trojbokého hranolu s dotykovým ovládáním, připevněná pod horní skříňky. Bodová svítidla umístěná v rampě můžeme použít i jako komunikační světlo místnosti. Osvětlení varné desky je ve většině případů zajištěno světlem na digestoři.
Kuchyně, podobně jako předsíň je místem, kde se vyplatí použít úsporné zářivkové zdroje. Nejnovější zářivková svítidla mají životnost až kolem 12 000 provozních hodin, rychlý start bez blikání , možnost regulace intenzity světla a samozřejmě velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Plošné osvětlení zářivek navíc potlačuje stíny, které jsou nežádoucí u běžných pracovních činností. Při výběru světelných zdrojů je dobré se zajímat i o teplotu světla, kterou vydávají.