Sprchové kouty
Sprchové kouty a sprchové boxy jsou dnes už častou a oblíbenou součástí koupelen. Koupel ve vaně máme podvědomě spojenu spíše s odpočinkem, je to lázeň, zatímco sprcha znamená rychlou očistu a příjemné osvěžení po celodenním shonu.
V malých bytech sprchové kouty významně řeší problém nedostatku prostoru, velkým koupelnám pak dodávají nádech komfortu. Nespornou výhodou jejich použití je úspora vody a energie. Při sprchování je spotřeba vody výrazně nižší než při napouštění vany. Pobyt ve sprchovém koutu si můžeme zpříjemnit také zdánlivou maličkostí jako je sedátko do sprchového koutu. Do obliby se stále více dostává použití tzv. hlavové sprchy, neboli pevné sprchy vyvedené nad hlavou. Tento způsob se dá kombinovat i s ruční sprchou vyvedenou klasicky na sprchové hadici, je však nutno použít speciální podomítkovou sprchovou baterii s přepínáním.
Jestliže nám to rozměry koupelny dovolují, měli bychom si sprchový kout pořídit i s výhledem do budoucna z hlediska věku – pro méně pohyblivé osoby je sprchový kout přístupnější než vana. Případně, jestliže je koupelna opravdu malá, můžeme uvažovat o tom, zda není výhodnější komfortní sprchový kout, vybavený navíc například i masážním boxem, sedátkem, horní sprchou a podobně.
Uvažujeme-li ale o vybudování sprchového koutu, obvykle přemýšlíme také o koupi sprchové vaničky. Moderní kouty však stále častěji klasickou vaničku nemají. Ne, že by šlo o zcela neobvyklé řešení . Před lety tvořily sprchové kouty tři stěny, na čtvrté byla u země nízká zídka jako bariéra proti vodě, podlážka se spádem. Dnešní elegantní skleněné dveře nahrazoval zpravidla „ igelitový závěs “ závěs. Současné sprchové kouty tvoří celoskleněné stěny, podlaha je naprosto bezbariérová, a to díky sprchovým kanálkům. Potopa v koupelně v žádném případě nehrozí a celek je stylově čistý a konstrukčně jednoduchý.
Základem tohoto řešení je úzký sprchový žlábek, který ohraničuje okraj sprchovacího prostoru a svede všechnu odtékající vodu pryč, do koupelny pak žádná nepronikne. Žlábek je zapuštěn do podlahy tak, že jeho horní hrana lícuje s jejím povrchem – vstup je zcela bezbariérový a prostor lze také mnohem jednodušeji čistit. V tomto případě jsou naprosto nezbytné dokonale provedené izolace. Ideální je zde použití jedno nebo dvousložkové stěrkové izolace, její předností je absence skladů a spár. Povrch pod ní je nutné nejprve penetrovat, a při dalším postupu pak dodržovat pokyny výrobce. Po zaschnutí, což trvá několik hodin, se vytvoří tvrdá, ale pružná vrstva. Styčná místa stěn a podlahy se po aplikaci a nalepení dlaždic zakrývají těsnicí páskou. Na lepení a spárování obkladů je třeba použít materiály doporučené výrobcem stěrky.
Odtokový sprchový žlab je tvořen rámečkem opatřeným stavitelnými patkami se zabudovaným odtokem, který lze po vestavbě uzpůsobit výšce dlaždic i spár. Pro lepší izolační zajištění okrajů je vhodné volit sprchový žlab s již nanesenou stěrkovou izolací nebo obvodovým lemem. Odtokový žlab je zakryt plným nebo perforovaným roštem. Nechceme-li, aby byl žlab viditelný, zvolíme výrobek, který umožňuje vlepit do roštu dlaždici. Dosáhneme tak elegantního provedení, které nebude rušit celkový vzhled sprchového koutu.
Horní část odtokové sady je vždy odnímatelná, aby bylo možno provádět čištění či drobné opravy odtokové soustavy. Přímé kanálky lze doplnit rohovým odtokovým žlabem, jehož zakrytí může tvořit liniový nebo trojúhelníkový rohový rošt, případně je uzpůsoben pro položení dlažby. Materiálem je zde nerez. Kromě nerezu je stále oblíbenějším materiálem pro odtokový žlab také na první pohled možná netradiční sklo. Jeho předností je však respektování okolních materiálů, odolnost vůči chemickému i mechanickému poškození, také se snadno čistí. Z roštů přímých linií lze sestavit hraniční odtok pro čtvercové nebo obdélníkové sprchové kouty. V nabídce firem jsou však i odtokové rošty oblých linií pro kouty tvaru kruhu nebo kruhové výseče, které lze zabudovat do podlahy stejně jako kanálky rovné. Vyrobeny jsou obvykle z nerezové oceli. Postup práce je obdobný jako u kanálků přímých. Lze také realizovat sprchový kout bez vaničky. V tom případě je nutné zajistit uvnitř sprchového koutu dostatečný spád do odtokového kanálku,aby voda nevytékala do prostoru.
V běžném provozu nás jistě nejvíce bude zajímat, jak se kout udržuje, zda je bezpečný a spolehlivý. Proto si raději připlatíme za vaničku s protiskluznou úpravou, odtokový žlábek pro bezbariérový vstup , výplně z bezpečnostního skla, kouty s možností odklopení dveří ,které oceníme zejména při čištění. Bezpečí a komfort nám zajistí sklopné sedátko. Sprchové dveře vybavené systémem AntiBlock mají nejen tichý chod, ale i dlouhou životnost. Mechanismus zabraňuje křížení a zadrhávání dveří a to při méně šetrném zacházení. Princip provedení je jednoduchý. Drážky, ve kterých se pojezd pohybuje, jsou chráněny velmi odolnou plastovou vložkou s výbornými kluznými vlastnostmi. Lze zakoupit kvalitní kout za dobrou cenu ze řady Supernova, vybavený mechanismem AntiBlock od firmy RAVAK.
Chod dveří a jejich dostatečné těsnění určuje bezproblémovost či naopak nespokojenost s celým sprchovým koutem. Díky nedostatečné těsnosti dveří voda vytéká a nás pak čeká zbytečné uklízení. S provedením dveří také souvisí náročnost údržby. Praktické je i použití nápadných a masivních pantů z kvalitního kovu, které spojují jednotlivé díly posuvných částí dveří. Velmi dobře se hodí sprchové dveře Glass-Line z čirého skla, spojené kvalitně pochromovanými panty ( firma RAVAK ).
Sprchové kouty a sprchové boxy
Sprchové kouty a sprchové boxy můžeme v zásadě rozdělit podle konstrukce a použitého materiálu.
Nejrozšířenější jsou rámové sprchové kouty s posuvnými dveřmi, které mohou mít plastovou nebo skleněnou výplň. Rámové sprchové kouty jsou většinou řešeny tzv. posuvnými dveřmi.
Hitem současné doby jsou celoskleněné sprchové kouty nebo tzv. bezrámové sprchové kouty. Jedná se o sprchové kouty vyrobené z bezpečnostního skla, které není doplněno obvodovým rámem. Jednotlivé tabule skla jsou spojené kovovými panty a kovovými úchytkami se zdí. Tyto kouty mají vchod vyřešen jako dveře otevírané na klasických pantech.
Sprchové boxy jsou uzavřené kabinky, které lze namontovat do kterékoli koupelny bez závislosti na stavebních úpravách zedníků a obkladačů. Pro jejich instalaci stačí pouze přívod vody a připojení na kanalizaci. Sprchové boxy se v současné době vyrábějí ve stále kvalitnějším provedení. Mezi běžné vybavení už dnes patří hydromasážní trysky, hlavové sprchy, sedátka, generátor páry, radio, světlo apod.
Vanové zástěny lze také zařadit mezi sprchové kouty, protože jsou určeny ke stejnému účelu jako klasické sprchové kouty. Vanové zástěny jsou doplňkem pro širokou škálu klasických i rohových van.
Sprchové kouty
Vzhledem k tomu, že nabídka sprchových koutů je pestrá, není rozhodnutí vybrat správný kout snadné . Obvykle se rozhodujeme podle vzhledu,ceny,tvaru,použitého materiálu a také velikosti prostoru. Dobrý sprchový kout nám nabízí vždy něco navíc. Vybírat můžeme dle tvaru i materiálu.
- čtvrtkruhové sprchové kouty
- obdélníkové sprchové kouty
- čtvercové sprchové kouty
- celoskleněné sprchové kouty
- sprchové dveře do výklenku
Masážní panely
Použití sprchových masážních panelů prospívá tělu i duši, příjemné doteky vody přinášejí
přinášejí celkové uvolnění organizmu a odplavují z těla nepříjemný pocit únavy i stres.
Sprchové sedátko
Přispívá k větší bezpečnosti, zejména je vhodné pro osoby se sníženou pohyblivostí. Lze ho sklopit ke stěně, nosnost uzpůsobena do váhy 150 kg. Cena sedátka je dána použitým materiálem ( např. sedátko z čirého skla lze koupit cca za 3000 Kč).
Sprchová vanička
Sedací vanička spojuje estetickou i praktickou stránku,posadit se při sprchování je velmi pohodlné. Velmi oblíbené jsou vaničky z litého mramoru s protiskluznou úpravou. dostupné jsou různé tvary a rozměry. Stále nejpoužívanější jsou akrylátové vaničky, dostupné v různých tvarech provedení. Řada pevných sprchových vaniček využívá výhod přírodních materiálů jako je mramor a žula. Je určena především pro luxusnější kouty.
Pokud nechceme použít sprchovou vaničku, můžeme si pořídit odtokový žlab z nerezové oceli. Umožňuje bezbariérový vstup a zajišťuje velmi snadnou údržbu a čištění. Například sprchový žlábek Advantix Basic je v úrovni podlahy, má zvukově izolační nastavitelné patky a nízkou výšku- výrobce VIEGA.
Sprchové boxy
- Klasické boxy
- Hydromasážní boxy
- Parní kabiny
- Luxusní sprchové altány
- Průmyslové boxy
Sprchy a příslušenství
- Sprchové sestavy
- Masážní sprchové hlavice
- Sprchové hadice
- Díly sprchových sestav
Rady a tipy :
- Ke konečné ceně sprchového koutu musíme připočítat i náklady na montáž a stavební úpravy. Chceme-li ušetřit, vybíráme provedení, které smontuje i šikovný kutil .
- Vybavme náš sprchový kout pohodlným sedátkem i za cenu příplatku. Možno zakoupit dle typu a materiálu od ceny 2 450 Kč. V budoucnu tuto investici oceníme.
- Vybírejme sprchovou vaničku a dlažbu jen s protiskluznou úpravou, praktické je i použití dřevěných roštů, ze kterých voda steče a stojíme relativně v suchu a bezpečí.
- Bezpečný vstup do sprchy bude s vaničkou vysokou jen 3 cm . V případě bezbariérového vstupu volíme dlažbu s odtokovým nerezovým kanálkem, který je zapuštěný do podlahy, ta pak musí být protiskluzná a vyspádovaná.
- Jako výplně skleněných dveří se doporučuje tvrzené bezpečnostní kalené sklo. Je tvrdé a těžko rozbitné. Připlaťme si i za odlehčenou rámovou konstrukci dveří, která zaručí snadnou manipulaci a tichý chod.
- Oceníme i bezpečnostní výplně dveří opatřené speciální povrchovou úpravou, která na skle vytvoří voděodpudivý film, který zabrání usazování kapek a nečistot.
- Jak poznáme kvalitní kovový pant ? Již při nákupu na něj zkusíme poklepat kovovou mincí. Když zvoní, je kvalita dobrá, zvonivý zvuk odliší kov od pochromovaných plastových součástí.
- Na trhu je i sprchový kout, který má nastavovací profil dveří. Ty potom lze na každé straně rozšířit až o 2 cm. Oceníme v místech, kde se vyskytují stavební nepřesnosti.
- Proč parní lázně ( boxy ) ? Náročnější majitelé touží po parní lázni, jinak také turecké koupeli. Lázeň je možno provozovat při použití různých teplot a vlhkosti. Teploty parní lázně jsou od klasické finské sauny nižší , pohybují se od 37 C do 50 C . Pobyt v parním boxu zaručuje jemnou pokožku a díky nižším teplotám nezatěžuje dýchací ústrojí. Párou a teplem se stimuluje krevní oběh, zlepšuje se funkce dýchání, jemnými proudy vody se pak uvolní svaly krku a šíje a uleví nám i od bolestí páteře. Nastavením tlumeného osvětlení a použitím hudby z vestavěného radia se příjemný pocit násobí. Doba pobytu je individuální , pohybuje se od 20 do 40 minut. Po použití následuje obvykle sprcha a odpočinek .